Pytania i odpowiedzi

 

 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Dlaczego podgrzewacze Mamajoo podczas korzystania z funkcji „podgrzewanie mleka” mają ustawione 40 stopni Celsjusza, podczas gdy zalecana temperatura mleka dla niemowlaka to ok. 37 stopni?

Podana wartość temperatury odnosi się do samego urządzenia, nie do temperatury jaką osiąga mleko w trakcie podgrzewania. Butelka wchłania część ciepła podczas podgrzewania, dlatego mleko będzie miało niższą temperaturę, która na koniec procesu wyniesie ok. 37 stopni Celsjusza.

Czy można stosować zamrożone mleko w podgrzewaczu?

Tak, w naszych podgrzewaczach można stosować zamrożone mleko. Jednak zaznaczamy, że według pediatrów a także specjalistów od laktacji nie powinno się podgrzewać zamrożonego mleka bezpośrednio po wyjęciu z zamrażarki. Taki pokarm powinien rozmrozić się w pokojowej temperaturze zanim będzie podgrzany i podany dziecku. Temperatura takiego mleka zawsze będzie niższa niż zalecana w karmieniu niemowląt.

W jaki sposób BPA zanieczyszcza żywność?

Mała ilość BPA może zanieczyścić żywność i napoje przez obecne w nim substancje poliwęglanowe lub epoksydowe. Ponadto BPA może dostać się do żywności w wyniku uszkodzeń powstałych w plastiku, np. podczas podgrzewania w zbyt wysokiej temperaturze.

Co mogą zrobić rodzice, aby chronić swoje dzieci przed szkodliwym wpływem BPA?

Rodzice podczas zakupów powinni wziąć pod uwagę produkty, które w swoim składzie nie zawierają szkodliwego dla zdrowia Bisfenolu-A .Butelki do karmienia dziecka i produkty wykonane z PolyEtherSulfone, zwane krótko jako „PES” i PolyProPylene, zwane krótko jako PP, nie zawierają tego szkodliwego składnika.

Dlaczego butelki do karmienia bez BPA powinny być brane pod uwagę przy zakupie?

Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta emisji BPA, butelki dla niemowląt poddane ekstremalnemu ogrzewaniu w celu sterylizacji lub umyte w zmywarkach stanowią zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Czym różnią się wyparzacze elektryczne od modeli mikrofalowych?

Elektryczne sterylizatory (wyparzacze) są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia energii i mają większą pojemność od modeli mikrofalowych. W przypadku tych drugich, czas wyjałowienia przedmiotów jest krótszy niż w urządzeniach elektrycznych.

Czy istnieje różnica między sterylizatorem a parownikiem?

W zasadzie tak, ale jest to bardziej teoretyczna różnica niż praktyczna. W praktyce wszystkie odparowywacze akcesoriów dziecięcych w węższym znaczeniu są „tylko” sterylizatorami. Parownik jest w rzeczywistości urządzeniem przeznaczonym do wdychania leków w postaci pary, ale termin ten z czasem został osłabiony.

Czy naprawdę konieczne jest sterylizowanie butelek dla niemowląt? Czy normalne płukanie nie jest wystarczające?

Niemowlęta nie mają jeszcze rozwiniętego układu odpornościowego i dlatego są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zarazki i infekcje. Tylko sterylizacja może bezpiecznie zabić wszystkie niebezpieczne patogeny.

Jak długo trwa sterylizacja?

Długość procesu sterylizacji różni się w zależności od modelu. Od dwóch minut do piętnastu może być potrzebne do sterylizacji dziecięcych akcesoriów do karmienia.

Jak długo butelki pozostają sterylne?

Butelki mogą pozostać w sterylizatorze do momentu ich użycia, a efekt sterylizacji jest praktycznie nieograniczony, co jest wielką zaletą w stosunku do butelek gotowanych ręcznie.

Czy warto jest kupić wyparzacz z dodatkowymi funkcjami?

W rzeczywistości większość modeli ma tylko funkcję sterylizacji. Coraz więcej producentów oferuje szczególnie wyrafinowane urządzenia, które mogą również podgrzewać żywność dla niemowląt czy od razu osuszać wyjałowione akcesoria dla niemowląt.

Czy można wyjaławiać wszystkie butelki do karmienia w sterylizatorze?

Nie, butelki dla niemowląt nie mają standardowych kształtów i rozmiarów. W przypadku niektórych akcesoriów należy najpierw sprawdzić pojemność wyparzacza – czyli czy będzie w stanie pomieścić określone rzeczy. Niektóre modele mają wbudowane półki lub stojaki, które uniemożliwiają sterylizację większych lub szerszych butelek.

Dlaczego lepiej zakupić sterylizator niż ręcznie wyparzacz akcesoria przez gotowanie?

Sterylizator wyjaławia o wiele dokładniej, szybciej i wygodniej niż człowiek może to zrobić ręcznie. Jeśli przedmioty wyparzane są tradycyjną metodą – gotowania w garnku, trzeba zainwestować dużo czasu i wysiłku w wykonanie tej czynności. Niestety ryzyko poparzenia się wrzątkiem jest również o wiele większe niż w przypadku elektronicznych urządzeń, gdzie woda jest podgrzewana w szczelnie zamkniętym pojemniku i zmienia swój stan skupienia na parę wodną. Trzeba jednak uważać podczas otwierania zbiornika z akcesoriami – istnieje ryzyko, że uciekająca para wodną może spowodować oparzenia.