Jak zadbać o bezpieczeństwo niemowlaka w upalne dni?

Wiosenne i letnie dni zachęcają do aktywnego spędzania czasu z maleństwem na dworze. Spacery, wyjazdy nad morze, przejażdżki rowerowe czy zabawy z niemowlakiem w domowym ogródku to tylko jedne z wielu sposobów wspólnego przebywania na świeżym powietrzu. Wysoka temperatura czy długotrwałe wystawienie na działanie promieni słonecznych może negatywnie wpłynąć na zdrowie naszego maleństwa. Jak zatem zapewnić dziecko odpowiednie warunki do zabawy w upalne dni?

Słońce a odporność dziecka

Dla wielu osób przebywanie na dworze w słoneczne dni to sama przyjemność. Opalanie się czy pluskanie w wodzie to jedne z najpopularniejszych form letnich aktywności. Niestety beztroskie zabawy na Słońcu mogą być groźne w szczególności dla najmłodszych. Delikatna skóra dziecka może łatwo uleć podrażnieniu czy poparzeniu w wyniku wystawienia na zbyt długie działanie promieni UV. Wysoka temperatura również nie sprzyja zdrowiu dziecka. Przegrzanie organizmu może doprowadzić w najgorszym wypadku do udaru cieplnego.

Środki zapobiegawcze

Istnieje wiele prostych metod, które mogą ochronić Twoje maleństwo przed upałem i pozwolą zadbać o jego komfort podczas gorących, letnich dni.

Najłatwiejszym sposobem jest po prostu przebywanie z niemowlakiem w cieniu. Podczas spacerów starajmy się nie spędzać zbyt długiego czasu w otwartych miejscach bez ani jednego skrawka cienia. Dobrym wyborem na letnią przechadzkę będzie więc park z dużą ilością drzew lub ocieniona strona alejki czy też drogi. Rozłożyste konary drzew i liście skutecznie blokują przepływ promieni UV.

Ubranka dla niemowlaka mają duże znaczenie podczas upalnych dni. Najlepiej wybierać te, które są wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny. Zamiast całego stroju lepiej ubrać maluszka w krótkie body a w razie wiatru przykryć go kocykiem lub pieluszką.

Niezbędną rzeczą podczas letnich zabaw na świeżym powietrzu jest również kapelusz lub czapka z daszkiem, która chroni główkę maleństwa.

Parasolki i wózki

Każda z mam zdaje sobie sprawę, że nie zawsze uda się znaleźć kawałek cienia. Dlatego też w takich sytuacjach powinno zastosować się specjalne parasolki, które można zamontować do spacerówki. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne w użyciu. Otwarta konstrukcja nie utrudnia przepływu powietrza a także nie ogranicza pola widzenia. Maluszek będzie mógł poznawać świat i czerpać ze spaceru wszystko co najlepsze.

Zamiast parasolek można zastosować rozsuwane okrycia w postaci pieluszki czy kocyka wykonanego z naturalnego i dobrze przewiewnego materiału, np. muślinu. Trzeba pamiętać, że wybór sztucznego materiału może doprowadzić do zwiększenia temperatury wewnątrz wózka, co może być groźne dla dziecka.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Podczas gorących dni trzeba pamiętać o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Najprościej można to zrobić wypijając wodę. Jak się okazuje w przypadku niemowlaka karmionego naturalną metodą nie potrzeba dodatkowo podawać mu w diecie innych płynów jak soki czy właśnie woda. Samo mleko zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

Mamy, które nie karmią piersią lub nie posiadają wystarczającej ilości pokarmu, mogą dodawać wodę pomiędzy posiłkami maluszka. W trakcie upałów, gdzie temperatura może przekraczać nawet 30 stopni, naturalne zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Dlatego też dla maluszków, które uczą się chwytania przedmiotów i potrafią samodzielnie pić, warto mieć przy sobie kubek niekapek wypełniony wodą. Gdy dziecko poczuje pragnienie, będzie mogło samo sięgnąć po rozwiązanie problemu.

Najlepiej  wybierać taki kubek, który jest wykonany z bezpiecznych surowców dla zdrowia dziecka, jak polipropylen czy polieterosulfon. Kubek treningowy Mamajoo jest idealnym rozwiązaniem dla maluszków. Nie tylko pomaga w nauce trzymania ale jest odporny na zadrapania czy przypadkowe upadki podczas spacerów. Miękki ustnik zapewnia komfort i wygodę podczas picia a także chroni przed rozlaniem.