JAK WYBIERAĆ ZABAWKI DLA MAŁEGO DZIECKA?

Zakup zabawki dla maluszka wbrew pozorom stanowi nie lada wyzwanie. Każdy sklep dla dzieci oferuje dziś kolorowe i ciekawe (na pierwszy rzut oka) lalki, pluszaki, klocki, czy samochodziki. Wybór jest ogromny.

Czym zatem powinniśmy  kierować się przy wyborze zabawki ?

Przede wszystkim miś, czy piłka nie może być atrakcyjny wyłącznie wizualnie. Warunek konieczny to spełnione surowe wymogi bezpieczeństwa. Przedmioty dla najmłodszych nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Kupując zabawki, zwróćmy uwagę czy nie mają małych części. Dzieci mogą je włożyć do nosa, ucha lub co gorsza połknąć. Również niestaranne wykonanie z miejsca dyskwalifikuje daną rzecz. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek najlepiej wybierać zabawki firm, które istnieją na rynku od wielu lat i cieszą się nieskazitelną reputacją lub polecanych przez rodzinę, czy znajomych. Jeśli zabawka posiada atest, możemy być spokojni o jego jakość. Absolutnie nie kupujmy gadżetów na straganach czy z niewiadomego źródła.

Zanim jednak upewnimy się, że zabawka jest wykonana z bezpiecznych materiałów i  spełnia nasze wymagania estetyczne i edukacyjne musimy zdecydować czego konkretnie szukamy. Co uszczęśliwi nasze dziecko? Pluszak czy lalka, ciężarówka czy rycerz? Nie ma „złotej zasady”. Dopóki dziecko jest małe, musimy pokazać mu różne zabawki i dać możliwość wyboru. Później zorientujemy się po jakie zabawki sięga chętnie, a które go nie interesują.

Dla dziewczynek najczęściej kupowane są lalki. Szczególnie babcie, czy ciocie lubią obdarowywać małe dziewczynki bobasami. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z edukacyjnej funkcji lalki. Dziewczynki podczas zabawy nią uczą się opieki nad młodszymi, czy wyboru ubrań adekwatnych do pory dnia. Rozwijają również umiejętności manualne i motoryczne, gdyż małe paluszki muszą sobie radzić z niewielkimi akcesoriami. Pamiętajmy, że lalki nie są wyłącznie dla dziewczynek. Wielu chłopców lubi bawić się nimi i nie należy upatrywać w tym czegoś niewłaściwego. Podobnie jak nie jedna dziewczynka chętnie ściga się autkami, czy bawi dinozaurami. Zabawki ponadczasowe i chętnie wybierane przez dzieci obojga płci to klocki. Dzieci uwielbiają budować domki, pojazdy, czy zwierzaki. Pozostaje jedynie pytanie jakie klocki wybrać – drewniane, czy plastikowe? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Drewniane, wprawdzie wykonane  z naturalnych materiałów, trudno jest czyścić i przez to nie są zbyt higieniczne. Z kolei plastikowe muszą być wysokiej jakości by nie miały ostrych krawędzi , ale bardzo łatwo oczyścić je z kurzu, śliny czy resztek jedzenia. Decyzja zatem należy do rodziców.

Aby znaleźć właściwą zabawkę dla dziecka wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze zawsze wybierajmy rzecz adekwatną do wieku dziecka. Większość zabawek posiada informację na metce papierowej lub materiałowej odnośnie wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka. Maluszki uczą się poprzez zabawę. Zabawki powinny być kolorowe, mieć zróżnicowaną fakturę i wydawać różne dźwięki. Te interaktywne pomagają zrozumieć zasadę przyczynowo-skutkową.

Dla maluchów powyżej 1 roku życia idealne są zabawki edukacyjne, na przykład proste piramidy lub klocki. Zadbajmy by oprócz walorów edukacyjnych miały także estetyczne. Kolory i faktury pobudzają rozwój zmysłów u malucha. Dla niemowlaka idealne są te wykonane z materiałów w trzech kolorach : białym, czarnym i czerwonym. A to z tego powodu, że maleństwo widzi je najwyraźniej. Z czasem możemy wprowadzać nowe barwy.

Wybierajmy lekkie zabawki, aby dziecku łatwo było je podnieść, przenieść, czy podrzucić. A przede wszystkim lekki przedmiot nie zrobi krzywdy,jeśli na przykład dziecko upuści go na stopę.

Kupując huśtawki, leżaki, czy  zjeżdżalnie zwróćmy uwagę by były stabilne i wykonane z przyjaznych materiałów. Fotelik z metalowymi rurkami, czy siedziskiem ze sztucznego, gryzącego materiału po prostu nie nadaje się dla dzieci.

Jeśli zdarzy się, że zabawka  ma nieprzyjemny, chemiczny zapach, łamie się w dziecięcych rączkach lub schodzi z niej farba, koniecznie złóżmy reklamację. Dobrze jest też zgłosić daną rzecz do Inspekcji Handlowej. Przedmioty, którymi bawią się nasze dzieci, powinny być bezpieczne dla ich zdrowia. Dlatego co roku część zabawek zostaje wycofanych ze sprzedaży.

Nie oszczędzajmy na zabawkach. Lepiej kupić jedną porządną, niż kilka wątpliwej jakości.

Na koniec rada odnośnie zakupu prezentu dla dziecka. Zawsze pytajmy rodziców o zdanie. Zanim kupimy upominek , upewnijmy się, że jest wykonany z materiałów, które są przez nich akceptowane. To, że nam podobają się zabawki z drewna nie oznacza, że są lubiane przez wszystkich. Nie kupujmy hałaśliwych trąbek, czy piszczałek jeśli dziecko mieszka w bloku. A zanim wybierzemy drogą lakę , upewnijmy się, czy dziewczynka już takiej nie ma.

Pamiętajmy, że zabawka ma podobać się dziecku, a nie nam!