Jak poradzić sobie z czkawką u niemowląt?

Czkawka może być równie nieprzyjemną dolegliwością dla mamy jak i dla dziecka. Czasami pojawia się bez zapowiedzi i równie szybko może zniknąć bez śladu. Niestety istnieją również przypadki, że czkawka może być spowodowana konkretną rzeczą lub zmianą w organizmie noworodka. Jak zatem rozpoznać przyczyny jej powstawania u niemowlaków?

Czym jest czkawka?

Najprościej mówiąc, czkawka to powtarzające się skurcze przepony i mięśni oddechowych znajdujących się w klatce piersiowej. Zazwyczaj są wywołane podrażnieniami wspomnianych miejsc. Taka sytuacja wiąże się z gwałtownym wciąganiem powietrza, podczas którego struny głosowe zamykają się i odcinają dopływ powietrza. Skutkiem jest dobrze znany dźwięk – hyk!

Większości z nas, ten objaw chorobowy kojarzy się ze zbyt łapczywym jedzeniem. Podrażnienie przepony może być również związane z wypiciem bardzo zimnego lub zbyt ciepłego napoju. Według lekarzy, przyczyn tej dolegliwości jest dużo i może ją wywołać praktycznie wszystko. Jak się jednak okazuje, uciążliwa i męcząca czkawka może być spowodowana zapaleniem wątroby czy cukrzycą.

U niemowlaków jest ona szczególnie niebezpieczna, jeśli występuje regularnie lub przez dłuższy czas. Niewykształcony do końca układ odpornościowy i brak synchronizacji mięśni i układu nerwowego podczas jedzenia może powodować skurcze, które potrafią uprzykrzyć życie nie tylko maluchowi, ale i rodzicom.

Przyczyny występowania czkawki u niemowlaków – jak sobie z nimi poradzić?

Nowonarodzone dzieci nie mają dostępu do wyzwalaczy, które powodują czkawkę u dorosłych. Nie jedzą ostrego jedzenia czy nie piją gorących płynów. Jednak niekontrolowane skurcze przepony mogą być spowodowane innymi czynnikami. Najpopularniejszym wśród niech jest przejedzenie maluszka. Czasami zdarza się, że mamy z troski o prawidłowe odżywienie swojej pociechy, mają tendencję do wmuszania dziecku większej ilości mleka czy pokarmu niż w rzeczywistości maluch potrzebuje. Trzeba mieć na uwadze, że najedzony niemowlak sam odsunie się od butli i będzie grymasił, gdy na siłę będzie mu podawany posiłek.

Następnym powodem jest niewłaściwe dostawienie malucha do piersi, podczas naturalnego karmienia. W wyniku, czego, dziecko połyka z mlekiem więcej powietrza niż powinno, co może doprowadzić do wystąpienie czkawki. Podobna sytuacji występuje w przypadku karmienia butelką. Brak otworów antykolkowych lub ich mała ilość, powoduje, że powietrze nie ma możliwości wydostania się podczas połykania mleka. Na szczęście ten problem jest bardzo łatwy do rozwiązania. Wystarczy zastosować odpowiedni smoczek z dużą ilością otworów antykolkowych, jak chociażby antykolkowy smoczek naszej firmy. Został wykonany z miękkiego silikonu, który jest bezpieczny dla zdrowia maluszka. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko wystąpienia czkawek, warto trzymać butelkę z pokarmem pod kątek 45 stopni. Taka pozycja sprawi, że powietrze przeniesie się na dno butelki, co uchroni maleństwo przed jego zbędnym połykaniem.

Zdarza się, że maluszek cierpi na refluks jelitowo-żołądkowy i treść jego brzuszka po prostu wraca z powrotem do przełyku, co powoduje wymioty. Taka sytuacja również wiąże się ze skurczami przepony, jednak w tym wypadku zalecana jest wizyta u lekarza i dokładne badania.

Odpowiednia pozycja po karmieniu

Dobrą metodą na zapobiegnięciu pojawienia się czkawki jest trzymanie malucha po jedzeniu w pozycji siedzącej przez 20-30 minut. Pozwoli to na spokojne ustabilizowanie się jedzenia w brzuszku niemowlaka i pozbyciu się zbędnej ilości pęcherzyków powietrza. Ważne jest również, aby dziecko po jedzeniu unikało zbyt nagłych ruchów, takich jak podskakiwanie, odbijanie się, czy energiczne machanie rączkami i nóżkami.