Czy podawać dziecku smoczek uspokajający?

Odwieczne problem wielu mam: czy powinnam podać mojemu maleństwu smoczek uspokajający? Sam produkt ma dużo zalet. Po pierwsze wspiera naturalny odruch ssania niemowlaka. Po drugie jest polecany przez pediatrów, jako rzecz pomagająca zmniejszyć ryzyko SIDS (śmierci łóżeczkowej). Niestety zdarza się, że dzieci, które zbyt długo korzystają ze smoczka, marudzą przy karmieniu piersią.

Obecnie niejeden sklep dla niemowląt ma w swoim asortymencie wiele smoczków uspokajających o przeróżnych wzorach i kształtach. Wybór odpowiedniego może być nie lada zagadką dla rodziców. Na co zwrócić uwagę przy zakupie smoczka dla dziecka?

Kształt smoczka

Trzeba rozróżnić, że samo określenie smoczek uspokajający nie świadczy o uniwersalnym kształcie wszystkich modeli. Wyróżnia się dwa typy: smoczek ortodontyczny i zaokrąglony.

Pierwszy z nich ma zaokrąglony wierzchołek i płaski dół, dzięki czemu górna część języka dziecka spoczywa płasko na smoczku. Ten model został zaprojektowany specjalnie, aby wspierać naturalny rozwój uzębienia dziecka. Ortodontyczny kształt ma docelowo zmniejszać ryzyko wystąpienia wad zgryzu. Zauważono, że używanie tego typu smoczka, może powodować niewłaściwe ssanie piersi przez malucha. W rezultacie mamy mogą odczuwać ból podczas karmienia dziecka.

Drugi typ, o zaokrąglonym kształcie, jest polecany przez ekspertów i konsultantów do spraw laktacji. Szczególnie dla niemowlaków, które są odżywiane mlekiem mamy. Ich kształt ma przypominać naturalną brodawkę sutkową. Dziecko nie zniechęci się do karmienia piersią, dzięki czemu nie straci ważnych najważniejszych składników odżywczych, które są zawarte w mleku mamy.

Kiedy zacząć używać smoczka?

Powinno zacząć się od używania smoczka o zaokrąglonym kształcie. Ważne jest, aby nie stosować smoczka od butelki, jako zamiennika smoczka uspokajającego. Na rynku obecne są zarówno smoczki przeznaczone dla nowonarodzonych maluchów jak i dla starszych dzieci powyżej roku życia. Jeśli rodzice chcą przejść na używanie ortodontycznego typu, powinni to zrobić około 6 miesiąca życia dziecka.

Istotne znaczenie ma również wiek maleństwa. Smoczki dla nowonarodzonych maluszków są mniejsze i dostosowane do małych buzi dziecka. Wielkość uspokajacza zmienia się wraz z miesiącami życia dziecka. Zazwyczaj można spotkać się z smoczkami od 1 miesiąca do 18 miesiąca życia.

Lateks czy silikon

Kolejny wybór dotyczy materiałów, z których wykonane są smoczki. Rodzice mają wybór między lateksowymi i silikonowymi modelami. Smoczki silikonowe są miękkie i wytrzymałe na uszkodzenia. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i nie pochłaniają zapachów ani smaków. Nie każdy rodzaj silikonu może być wykorzystywany w akcesoriach dla niemowląt. Ten stosowany w smoczkach jest silikonem medycznym, który posiada atestu dotyczące bezpieczeństwa użycia w karmieniu niemowląt i małych dzieci. Nie zawiera także szkodliwych substancji takich jak bisfenol, który może wyrządzić szkodę maleństwu. Silikon ze względu na swoja niezwykłą elastyczność i kurczliwość nie pęka.

Z kolei lateks jest naturalna substancją, która uzyskuje się z soku drzewa Hevea Brasiliensis (drzewo kauczukowe). Co ciekawe jest bardziej elastyczny niż silikon i bardziej miękki. Niestety jest to też jego wada, gdyż takie typy smoczków uspokajających mogą szybciej się zużywać. Zdarza się, że ząbkujące dziecko może przegryźć powierzchnię lateksowych smoczków. Niektóre są również uczulone na lateks, więc warto najpierw sprawdzić silikonowy odpowiednik, aby nie narazić maleństwa na alergie. Podobnie jak w przypadku silikonu, lateksowe smoczki są wolne od BPA i posiadają wszelkie atesty bezpieczeństwa.
Niektóre produkty z silikonu i lateksu są wytwarzane przy użyciu nitrozoaminy. Istnieją dowody na to, że nitrozoaminy są rakotwórcze. Dlatego też, warto upewnić się, czy w składzie smoczka występuje ten związek.

Tarcza smoczka

Kiedy już rodzice wybrali odpowiedni kształt i typ, warto spojrzeć na tarczę smoczka. Osłona uspokajacza powinna mieć w sobie otwory, które pomagają zapobiegać podrażnieniom skórnym wokół buzi. W skutek nadmiernej produkcji śliny, naskórek wokół ust jest podatny na przesuszenie. Otwory skutecznie odprowadzają zbyt dużą ilość śliny. Tarcza powinna być szersza niż 8 cm, aby dziecko nie mogło włożyć sobie całego smoczka do buzi. Warto również poszukać smoczka wykonanego z jednego kawałka plastiku. Takie rozwiązanie zapobiega połknięciu małych elementów i zmniejsza ryzyko zadławienia się.

Sterylizacja smoczka uspokajającego

Wyjałowienie smoczków czy butelek ma ochronić dziecko przed bakteriami czy grzybami. Istnieje wiele sposobów sterylizacji. Najbardziej powszechną metoda jest wyparzanie akcesoriów w gotującej się wodzie. Coraz częściej rodzice stawiają na wygodę i praktyczność, dlatego bardzo popularne stały się parowe sterylizatory, które można użyć albo w mikrofalówce albo przez podłączenie do sieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań, co do konkretnego typu czy tworzywa. Wszystkie smoczki można bezpiecznie wyjaławiać bez względu z czego są zrobione. W przypadku niemowląt młodszych niż sześć miesięcy konieczne będzie wysterylizowanie smoczka za każdym razem, gdy jest używany. Może to być uciążliwe dla rodziców, zwłaszcza, że maluchy mają tendencję do ciągłego gubienia smoczków. Niemowlęta starsze niż sześć miesięcy mają lepszą odporność, więc zabrudzony smoczek wystarczy umyć ciepłą wodę z mydłem.