Czego unikać podczas karmienia mlekiem modyfikowanym?

Większość mam prędzej czy później stanie przed karmieniem swojego maleństwa mlekiem modyfikowanym. Czasami jest konieczne skorzystanie z zamiennika naturalnego mleka mamy. Zwłaszcza wtedy, gdy kobieta nie produkuje dużej ilości mleka lub ma przeciwwskazania zdrowotne do karmienia piersią. Kłopot pojawia się, kiedy maluch nie chce przyjmować pokarmu z butelki. Problemy z przejściem na inny rodzaj karmienia może być frustrujący. Niektóre maleństwa nie chcą spożywać mleka nie tylko dlatego, że czują różnice w smaku, ale także w ssaniu. Butelka do karmienia nie jest naturalnym i ciepłym sutkiem mamy. Na szczęście większość modeli posiada smoczek, który wyglądem i miękkością przypomina brodawkę sutkową kobiety. Zamiast modyfikowanego można stosować odciągnięte mleko, które jest przelane do butelki. Jednak w obu przypadkach należy stosować się do kilku zasad, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Unikać podgrzewania mleka modyfikowanego w kuchence mikrofalowej

Mleko podgrzane tym sposobem może być po prostu za gorące dla dziecka. Większość modeli nie posiada ustawienia regulującego temperaturę i trudno jest określić ile czasu potrzebne jest do osiągnięcia optymalnej temperatury, która jest bezpieczna do podania maleństwu. Dodatkowo mikrofala nie podgrzewa mleka równomiernie. Może to doprowadzić do powstania gorących miejsc, które mogą poparzyć przełyk maluszka podczas połykania pokarmu. Potrząsanie i ręczne mieszanie jest po prostu niepraktyczne i czasochłonne.

Nigdy nie zmieniać zalecanej dawki mleka

Każdy producent mleka modyfikowanego posiada swoją unikalną recepturę, która jest odpowiednio dopasowana do jego produktu. Stosowanie zawsze tej samej ilości w różnych markach jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Większość mam stosuje jednego producenta mleka. Niestety inne muszą wypróbować różne firmy, zanim trafią na taką, która jest akceptowana przez ich dziecko.

Sprawa ma się podobnie w przypadku dodania wody. Zmiana proporcji spowoduje wahania w składnikach odżywczych, które są dostarczane dziecku. Zbyt duża ilość wody sprawi, że maleństwo nie otrzyma zalecanej dawki substancji pokarmowych. Z kolei zbyt mała porcja wody może doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka. Jedynym wyjątkiem w stosowaniu się do zalecanej dawki są wskazania lekarza pediatry.

Podobnie sprawa wygląda z dodawaniem innych rzeczy do mleka. Rodzice czasami stosują dodatki, aby dziecko dłużej spało i nie musiało być tak często karmione. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dłuższy sen dziecka może znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej). Lepiej, że maluszek miał krótkie drzemki w ciągu doby niż dłuższe godziny snu. Do najczęściej dodawanych rzeczy należą chociażby owoce czy ryżowe płatki dla dzieci.

Woda mineralna nie nadaje się do przygotowania mleka modyfikowanego

Przegotowana woda jest najbardziej bezpiecznym typem wody do zastosowania w przygotowaniu mieszanki dla dziecka. Gotowanie zabija zawarte w niej bakterie.

Zdarza się, że rodzice używają wody mineralnej do przygotowania mleka. Jak się okazuje minerały zawarte w takiej wodzie mogą wyrządzić krzywdę dziecku. Wszystko przez wysoką zawartość sodu i wapnia, która jest zdecydowanie zbyt duża niż rekomendowana dawka dla niemowląt i dzieci w tak młodym wieku. Taka ilość może uszkodzić nerki maleństwa.

Temperatura wody powinna mieć co najmniej 70oC

Mieszanka mleka zmodyfikowanego nie jest sterylna, co oznacza, że może zawierać szkodliwe dla zdrowia dziecka bakterie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby temperatura wody, która jest używana do przyrządzenia butelki z mlekiem modyfikowanym, powinna mieć minimum 70oC. Dopiero po przygotowaniu mieszkanki trzeba ochłodzić porcję mleka do optymalnej temperatury 32-34oC. Sterylizacja akcesoriów do karmienia jest równie ważna co mycie rąk podczas karmienia dziecka. Wszystko ma zapewnić zdrowy i bezpieczny posiłek.

Nie przechowywać mleka modyfikowanego zbyt długo

Butelka do karmienia stanowi idealne środowisko do rozwoju szkodliwych bakterii czy pleśni. Nie zaleca się pozostawienie niedojedzonej porcji mleka na później lub przechowywanie jej w lodówce.

Nie dawać dziecku butelki z mlekiem na noc

Czasami dziecko może odczuwać głód w nocy. Niektórzy rodzice zostawiają dla dziecka butelkę pełną mleka, aby samo mogło się pożywić. Ma to zapewnić spokojny sen dla opiekunów. Dzieci potrafią zasnąć z butelką w ustach, co może zwiększyć ryzyko próchnicy.

Nie zostawiać malucha samego podczas posiłków

Dziecko zostawione bez nadzoru może się zadławić. Dlatego też zawsze powinna się znajdować osoba, która będzie czuwała nad bezpieczeństwem malucha podczas posiłku.

Nie podgrzewać mleka modyfikowanego dłużej niż 10 minut

Większość elektronicznych podgrzewaczy dla dziecka ma automatyczny wyłącznik. Czas podgrzewania może się różnić w zależności od firmy i modelu. Jednakże nie powinien przekraczać 10 minut. Jeśli jest podgrzewane mleko i stały pokarm, lepiej robić obie czynności oddzielnie. Przekroczenie wskazanego czasu może doprowadzić do rozwoju bakterii i wystąpienia biegunki u malucha.

Łączenie mleka mamy z mlekiem modyfikowanym

Nie zaleca się mieszania dwóch rodzajów pokarmu w jednej butelce. Jeśli dziecko ma problemu ze zmianą sposobu karmienia albo z piciem mleka modyfikowanego, rodzice powinni oddzielić dwa sposoby odżywiania. Powinno zacząć się od karmienia za pomocą piersi a następnie przygotować i podać oddzielną butelkę z mlekiem modyfikowanym.