butelka antykolkowa

Butelka antykolkowa

Płaczące dziecko może być jedną z najbardziej stresujących rzeczy, z którymi mają do czynienia opiekunowie. Wydłużony płacz bez konkretnego powodu może znacznie zwiększyć odczuwalny stres zarówno u malucha jak i rodzica.Jak się okazuje, stres to jeden z najczęstszych objawów kolki u niemowląt, która jest ogólnie określana, jako wydłużony, bezzasadny płacz u zdrowego dziecka. Sprawa jednak jest o wiele bardziej poważna, jeśli dodamy do tego długi czas płaczu, który może trwać nawet kilka godzin. Chociaż nie ma lekarstwa na kolkę poza czekaniem, aż sama przejdzie, istnieją rozwiązania, które mogą utrzymać ją pod kontrolą. Jednym z tych rozwiązań jest karmienie dziecka przy pomocy butelek antykolkowych.

Butelka antykolkowa – czym się różni od zwykłej?

Butelki te mają specjalne otwory wentylacyjne, który zmniejszają ilość powietrza połykanego przez dziecko podczas karmienia. Zostało udowodnione klinicznie, że zmniejszają kolkę i towarzyszące jej objawy. Połknięcie zbyt dużej ilości powietrza może spowodować nieprzyjemne ciśnienie i gaz w żołądku dziecka, co w efekcie może prowadzić do pojawienia się kolki.

Systemy wentylacyjne mogą przybierać różne formy. Niektóre pojawiają się w postaci długich słomek sięgających dna butelki. Inne obejmują otwory wentylacyjne wbudowane w podstawę, pozwalające na ucieczkę powietrza, dzięki czemu nie miesza się ono z mlekiem lub formułą. Kolejny typ butelki antykolkowej używa jednorazowych toreb do przechowywania pokarmu. Zapadają się, gdy dziecko pije, dzięki czemu dodatkowe powietrze nie dostaje się do wnętrza butelki.

Właściwości a cena

Przy wyborze butelki do zakupu bierze się pod uwagę wiele czynników. Inwestowanie w odpowiednie butelki antykolkowe może pomóc dziecku w zmniejszeniu częstotliwości wystąpienia kolki. Każda butelka, która jest specjalnie zaprojektowana i posiada systemem odpowietrzania, oddzielający mleko od powietrza, powinna wystarczyć. Chociaż ich oddzielenie jest najważniejszym czynnikiem, aby zapobiec kolce, warto wziąć pod uwagę również inne rzeczy.

Rodzaje wentylacji

Butelki antykolkowe mogą mieć wiele rodzajów wentylacji. Każdy ma swoje zalety i wady. Są to butelki z górnym odpowietrzaniem, butelki z słomką i butelki z dolnym systemem antykolkowym.

  • Butelki z górnym systemem odpowietrzania– posiadają otwory w smoczku lub górnym miejscu zakręcania butelki. Pozwalają one przejść powietrzu, aby dostało się do wnętrza butelki. Ten rodzaj butelki zmniejsza wlot powietrza, ale nie eliminuje go całkowicie.
  • Butelki z wbudowaną słomką – gromadzi powietrza bezpośrednio na dnie, dzięki temu jest ono oddzielone od mleka lub formuły znajdującej się w środku.
  • Butelki z systemem antykolkowym w dnie – wyciągają powietrze na zewnątrz, zapobiegając jego mieszaniu z pokarmem w środku.

Im więcej otworów, tym więcej powietrza ucieknie podczas karmienia maleństwa. Standardowo większość butelek jest zaopatrzona w 4 otwory wentylacyjne. Ich rozmieszczenie jak widać ma znaczenie. Największą skuteczność mają, gdy znajdują się w smoczku. Ostatnio na rynku pojawiła się butelka antykolkowa marki Yoomi, która posiada aż 6 otworów, chroniących maleństwo przed kolką.

Materiały

Butelka antykolkowa może być wytwarzana przy użyciu szerokiej gamy materiałów. Mogą to być tworzywa sztuczne, szkło i stal nierdzewna. Ważne jest, aby upewnić się, że wszystko, co zostało wybrane, jest wolne od BPA, które jest szkodliwe dla zdrowia dzieci i niemowląt. Materiał może mieć dużą różnicę w zapobieganiu lub zmniejszeniu kolki.

  • Szklane butelki najlepiej sprawdzają się w przypadku gorących płynów ze względu na ich wytrzymałość, ale mogą być drogie. Istnieje również ryzyko potłuczenia i szybkiego zniszczenia, gdy dziecko upuści butelkę lub spadnie na ziemię.
  • Plastikowe butelki są najłatwiejsze do czyszczenia, ponieważ najskuteczniej pochłaniają zapachy. Można je łatwiej wymienić, gdy się uszkodzą lub zarysują i są zdecydowanie tańsze od swoich szklanych odpowiedników.

Pojemność

Spożywanie przez dziecko zbyt dużej lub zbyt małej ilości mleka czy mieszanki to kolejna rzecz, która może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Warto upewnić się, że maluch spożywa odpowiednią ilość pokarmu. Wszystko zależy od wieku dziecka. Noworodki powinny otrzymywać najmniejsze porcje do jednorazowego spożycia. Zazwyczaj poleca się butelki o pojemności 120 ml, które powinny starczać maluchowi na jedno karmienie. W miarę, jak dziecko rośnie, można zacząć karmić je większymi porcjami. Do tych zadań najlepiej sprawdzi się butla o pojemności 240 ml.

Cena

Niestety butelki antykolkowe kosztują więcej niż zwykłe butelki dla niemowląt. Jednak niekoniecznie musi to być inwestycja skazana na porażkę. Trzeba pamiętać, że jest to mały wydatek w porównani ze spokojem i wolnością od bólu spowodowanego przez kolkę. Wiele tanich butelek dla niemowląt jest również wykonanych z niskiej jakości tworzywa sztucznego z BPA, dlatego należy zawsze sprawdzić czy producent posiada atesty świadczące o braku tego szkodliwego materiału w tworzywie wykorzystywanym do produkcji butelki.